Aktualności

Wapnowanie gleby w ogrodzie – po co, kiedy i jak stosować?

23 lip 2022 | Kategoria: Aktualności

Nie pozostaje tajemnicą, że odczyn gleby ma ogromny wpływ na rozwój roślin. Większość roślin uprawnych najlepiej radzi sobie przy pH oscylującym między lekko kwaśnym lub obojętnym. Istnieje jednak pokaźny katalog roślin ozdobnych i gatunków drzew, które upodobały sobie glebę zasadową. Do najbardziej znanych miłośników wysokiego pH należą m.in. jabłoń, buk pospolity, goździki, zawilce, por, groch, fasola czy niektóre gatunki wiechlinowców, w tym trawa ogrodowa. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju, należy regularnie przeprowadzać zabieg wapnowania, o którym opowiemy w dzisiejszym artykule. Na czym polega wapnowanie ogrodu i jakie efekty przynosi? Jak prawidłowo przeprowadzić wapnowanie ziemi w ogrodzie, aby uzyskać spodziewane rezultaty? Kiedy sypać wapno w ogrodzie?

Na czym polega wapnowanie ogrodu?

Zakwaszona gleba nie wróży nic dobrego dla wielu roślin ogrodowych. Negatywne skutki niskiego pH ziemi uwidaczniają się w słabej kondycji trawnika, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby zasadowej. Jeśli badania chemiczne ziemi ogrodowej ujawnią zbyt niski odczyn, wapnowanie gleby w ogrodzie staje się skuteczną metodą na poprawę warunków środowiskowych. Zabieg ten polega na aplikowaniu nawozu wapniowego, który neutralizuje działanie rozmaitych pierwiastków zakwaszających glebę i hamujących procesy metaboliczne roślin. Wapnowanie ogrodu wymaga stosowania specjalistycznych nawozów, które dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. W wielkich plantacjach wykorzystuje się przeważnie nawozy tlenkowe, jakie charakteryzują się szybszym działaniem i pomagają w neutralizacji jonów metali ciężkich. Do przydomowych ogródków lepiej jednak stosować nawozy węglanowe, które rozciągają w czasie proces zmiany pH gleby i działają w dłuższym terminie.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy, kiedy wapnować ogródek i jak robić to poprawnie. Wapnowanie ogrodu jest sprawdzoną metodą na zapewnienie optymalnych parametrów chemicznych gleby, co przekłada się na piękny wygląd przestrzeni ogrodowej.

Kiedy wapnować ogródek?

Odpowiedź na pytanie, kiedy wapnować ziemię w ogrodzie, wymaga uwzględnienia dwóch kryteriów technicznych. Jeśli wykonamy badanie pH gleby w atestowanym laboratorium, będziemy dokładnie wiedzieć, kiedy wapnować ogródek. Wyniki poniżej pH 5,5 oznaczają zakwaszoną ziemię, co ma wątpliwe korzyści z punktu widzenia trawników czy wielu roślin uprawnych. W sytuacji, kiedy wapnowanie gleby w ogrodzie okazuje się konieczne, należy jeszcze wybrać optymalną porę roku do rozsypania nawozu. Kiedy sypać wapno w ogrodzie, aby składniki chemiczne mogły przeniknąć do organizmu rośliny i pobudzić jej wzrost? Wapnowanie ogrodu należy zaplanować na okresy poprzedzające lub następujące po sezonie wegetacyjnym. Najlepszą porą na wapnowanie gleby w ogrodzie okazuje się przedwiośnie lub miesiące wczesnowiosenne. Wielu specjalistów udziela jednak innej odpowiedzi na zagadnienie, kiedy wapnować ogródek. Literatura fachowa pełna jest opinii, które sugerują przełom października i listopada jako optymalny okres przeprowadzenia wapnowania. Ma to swoje uzasadnienie. Nawozy węglanowe mają wówczas nieco więcej czasu na wniknięcie głęboko w ziemię i zmianę jej pH przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.

Warto mieć na uwadze zalecenia sugerujące, że wapnowanie ogrodu nie powinno następować częściej niż raz na 2 lata. Zbyt duża ilość granulatu wapniowego w glebie doprowadzi do niekontrolowanego wzrostu wskaźnika pH, co zniweczy wszystkie wysiłki i przyniesie rezultaty odwrotne do zamierzonych.

Wapnowanie ogrodu – jak je prawidłowo wykonać?

Technika wapnowania ma ogromny wpływ na jego skuteczność. Zalecamy stosowanie nawozów granulowanych, z którymi poradzą sobie nawet osoby początkujące. Kluczem do sukcesu pozostaje równomierne rozłożenie granulatu na całej powierzchni ogrodu, a następnie jego dokładne wygrabienie i podlanie. Podczas aplikowania nawozu musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Koniecznie stosujmy podstawowe środki ochronne, takie jak rękawice ogrodowe czy maseczki powstrzymujące wnikanie pyłów z nawozu do dróg oddechowych człowieka. Przy dużej powierzchni ogrodu warto pomyśleć o zakupie mobilnego rozsiewacza do nawozów. Tego rodzaju sprzęt znacznie przyspieszy cały proces i pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Na koniec powiemy jeszcze, kiedy wapnować ziemię w ogrodzie, mając na uwadze warunki pogodowe i porę dnia. Czynności związane z wapnowaniem najlepiej zaplanować na dni bezwietrzne i bezdeszczowe. Otrzymujemy wówczas pełną kontrolę przy aplikowaniu nawozu i unikamy strat generowanych przez podmuchy wiatru.

Wapnowanie gleby w ogrodzie – jakie korzyści przynosi?

Wapnowanie gleby pomaga w utrzymaniu pH na optymalnym poziomie, dostosowując jego wartości do specyfiki roślin ogrodowych. Nawozy tlenkowe i węglanowe redukują szkodliwy wpływ zanieczyszczeń metalami ciężkimi poprzez neutralizację ich jonów. Proces odkwaszania ziemi przekłada się na lepszą absorpcję składników odżywczych przez rośliny. Wiesz już, kiedy wapnować ziemię w ogrodzie. Znasz również najważniejsze zasady poprawnego wapnowania, dzięki którym pielęgnacja ogrodu przyniesie znacznie lepsze wyniki. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami firmy GreenCal, którzy pomogą w selekcji odpowiedniego rodzaju nawozu.