Każda pora roku przynosi nowe obowiązki dla osób uprawiających rolę, sad, czy też dbających o piękny wygląd swojego ogrodu. W planowaniu kalendarza prac rolnych nie można pominąć nawożenia gleby składnikami, dzięki którym stanie się ona doskonałym środowiskiem wzrostu dla roślin. Przykładem nawozu o dobrym składzie jest kwasy humusowe, nie bez powodu nazywany „czarnym złotem”. Co to jest kwas humusowy i czy warto go stosować w hodowli roślin?
Nowoczesne nawożenie – co to są kwasy humusowe?
Kwasy humusowe powstają w wyniku rozpadu materii organicznej na mniejsze cząsteczki. W ich składzie znajdują się więc drogocenne mikroorganizmy oraz substancje czynne, stymulujące naturalne procesy zachodzące w trakcie wzrostu rośliny. Humus glebowy to inaczej próchnica, która w przyrodzie tworzy się z resztek pożniwnych, poplonów czy też innych cząstek organicznych. W momencie, gdy brakuje jej w glebie, niezbędne okazuje się nawożenie.
Związki, które użyźniają glebę – kwasy humusowe właściwości
W składzie kwasów humusowych odnajdziemy przede wszystkim węgiel organiczny – substancję coraz chętniej docenianą i stosowaną w rolnictwie. Jego związki doskonale wiążą gleby piaszczyste i przyczyniają się do zatrzymania większej ilości wody w glebie, a tym samym ułatwiają roślinom dostęp do niej. Jednocześnie wpływają też na zwięzłość gleby – rozluźniają jej strukturę, co sprawia, że staje się lepiej napowietrzona.
Kwasy humusowe w glebie zwiększają także zdolności do utrzymania stałego odczynu pH, co okazuje się niezwykle ważne w przypadku uprawy wymagających roślin. Poprawiają strukturę ziemi i tym samym przyczyniają do polepszenia warunków życiowych organizmów. Za sprawą kwasów humusowych gleba przyjmuje ciemny kolor, co z kolei przyczynia się do lepszego przyciągania promieni słonecznych i tym samym zwiększania absorpcji energii słonecznej.
Do najważniejszych właściwości zaliczyć należy stymulowanie wzrostu pożytecznych mikroorganizmów, które zwiększają bioaktywność ziemi. Specjaliści wskazują również na zdolność do zwiększenia przepuszczalności błony komórkowej, dzięki czemu składniki mineralne są lepiej przyswajalne. Humus szczególne ceniony jest w sadzie, ponieważ jego mikroskładniki mogą pogrubiać ściany komórkowe w owocach i tym samym przyczyniają się do przedłużenia trwałości owoców. Zwiększają także aktywność hormonów oraz enzymów zawartych w roślinach, co z kolei przyczynia się do jakości produkowanych plonów.
Na pomoc zdegradowanej glebie, czyli kiedy stosować kwasy humusowe?
W wyniku degradacji gleb jej żyzność znacząco spada, a plony stają się mniej obfite. Nawożenie organiczne ma bardzo duże znaczenie w odbudowywaniu właściwości gleby, a więc uzupełnianiu braków w składnikach mineralnych. Właśnie dlatego nawożenie kwasami humusowymi okazuje się szczególnie pomocne zarówno w uprawie rolnej, jak i sadownictwie czy ogrodzie. W związku z uniwersalnym oraz bezpiecznym, organicznym składem, często stosuje się kwas humusowy na trawnik, by odzyskać utraconą żyzność i tym samym szybko cieszyć się gęstą, wytrzymałą murawą.
Zasobność w składniki pokarmowe doceniania jest również przez sadowników i rolników. Chętnie wykorzystuje się je w uprawie warzyw korzennych. Humus glebowy wpływa pozytywnie na rozwój siewek i korzeni, a w przyszłości także przyspieszają tworzenie chlorofilu, aminokwasów czy cukrów. Jest to jeden z powodów, dla których chętnie wybiera się kwasy humusowe w uprawie malin oraz innych krzewów owocowych. Dzięki niemu możliwa jest organiczna uprawa borówek, czy też truskawek. W kwestii takiej jak kwasy humusowe zastosowanie jest więc bardzo szerokie, dlatego z pewnością warto się nimi zainteresować.
Jak stosować kwasy humusowe, by uzyskać najlepszy efekt?
Nawóz humusowy stosuje się w glebach ubogich w próchnicę, a więc zdegradowanych i nienawożonych np. obornikiem. Jest to produkt naturalny, więc może być stosowany bez szczególnych środków ostrożności i praktycznie przez każdego. Jednym ze sposobów nawożenia jest oprysk glebowy, ale ciekawym rozwiązaniem okazuje się na przykład podawanie go w formie wysoko reaktywnego nawozu zwanego czarną kredą o optymalnej zawartości tych cennych związków. Ta z kolei może być stosowana pogłównie lub też pożniwnie, wymieszane z warstwą orną gleby. Wszystko zależy od wybranego rodzaju nawozu z kwasami humusowymi. Zawsze należy zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu producenta lub skonsultować z przedstawicielem firmy produkującej dany nawóz.
Czy warto stosować kwasy humusowe?
Ważną zaletą kwasów humusowych jest ich pochodzenie. Rolnicy i sadownicy coraz chętniej zwracają się w stronę organicznych rozwiązań, które zapewniają duże plony, a równocześnie nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Z uwagi na bezpieczny i naturalny skład można z powodzeniem stosować kwasy humusowe w ogrodzie i na działce, na roli i na przydomowym poletku. Bez wątpienia warto je stosować, choćby ze względu na korzyści ekonomiczne. Większe plony, lepszy wzrost i prosty sposób nawożenia gwarantują dużo satysfakcji dla każdego pasjonata upraw.