Aktualności

Czy stopień rozdrobnienia nawozów wapniowych wpływa na ich działanie?

Czy stopień rozdrobnienia nawozów wapniowych wpływa na ich działanie?
13 lip 2021 | Kategoria: Aktualności

Na skuteczność działania nawozów wapniowych wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim składniki zawarte w preparacie. Czy dla efektywności środka ważny jest też stopień jego rozdrobnienia? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Kreda nawozowa a stopień rozdrobnienia

Najszybciej działają nawozy bazujące na młodych wapieniach. Surowiec ten jest bardziej porowaty i miękki, dzięki czemu doskonale się rozpuszcza. Świetnym przykładem nawozu opartego na młodych wapieniach jest kreda nawozowa. To najszybciej rozpuszczający się, a przez to najlepiej działający nawóz węglanowy. Szczególnie dobrze sprawdza się kreda nawozowa sypka.

Nawozy pochodzące ze starszych skał wykazują z kolei wolniejsze działanie. Są twardsze, przez co muszą być bardzo drobno zmielone. Im zostaną bardziej rozdrobnione, tym wapń szybciej uwolni się do gleby, a przez to będzie w większym stopniu dostępny dla roślinności. Oba te czynniki mają wpływ na jakość nawozu. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet mocno zmielone skały, np. dolomity, przechodzą do roztworu glebowego znacznie trudniej, niż składniki pochodzące ze skład młodszych, takich jak kreda nawozowa sypka.

Reaktywność kredy nawozowej

Poziom rozdrobnienia nawozu wapniowego wpływa na jego reaktywność. Pod tym pojęciem kryje się zdolność do rozpuszczania oraz wchodzenia związków wapnia w reakcje chemiczne w glebie pod wpływem wody. Jest ona wyrażana w procentach od 1 do 100, przy czym 100% reaktywności to aktywność czystego CaCO3. Dotyczy nawozów węglanowych, dla których wspomniana wartość wynosi zazwyczaj od 25 do 99%. Im preparat jest bardziej rozdrobniony (w większym stopniu zmielony), tym wyższa jest jego reaktywność wyrażona w procentach. Preparat o wysokiej reaktywności działa szybciej i odkwasza glebę.

Parametr ten jest szczególnie przydatny w przypadku określania jakości nawozów o podobnych stopniach uziarnienia. I tak kreda nawozowa granulowana bądź sypka cechuje się wysoką reaktywnością, która jest nawet kilkakrotnie wyższa od reaktywności wapieni i skał wapiennych. Najniższym parametrem mogą się poszczycić twarde, bardzo zwięzłe skały, np. dolomity.

Jak rozpoznać dobry nawóz wapniowy?

Aby nie naciąć się na nawóz słabej jakości, należy sprawdzić deklaracje producentów dotyczące składników odżywczych, które znajdziemy na ich stronie lub na opakowaniu. Wtedy korzystając z wyżej wymienionych parametrów, możemy dokładnie zweryfikować skład nawozu. Każdy producent jest zobowiązany do umieszczenia takich informacji zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r.,(Dz. U. Nr 183, Poz. 1229.) oraz Rozporządzeniem Komisji (UE) Nr. 463//2013 z dnia 17 maja 2013 r.

Ponadto profesjonalne preparaty powinny mieć niezbędne atesty i certyfikaty jakości. O bezpieczeństwie i skuteczności stosowania surowca świadczy też dopuszczenie go do użytkowania w rolnictwie ekologicznym.

Kreda nawozowa z wapniem – zastosowanie

Najlepszej jakości nawozy wapniowe, takie jak Czarna Kreda, to wysoce reaktywne, skuteczne preparaty służące do odkwaszania gleby w gospodarstwach o dowolnej wielkości i profilu działalności. Profesjonalna kreda nawozowa sypka bądź granulowana umożliwia efektywne regulowanie i eliminowanie bakterii gnilnych, grzybów oraz innych chorobotwórczych organizmów. Ogranicza też występowanie chwastów kwasolubnych, a równocześnie pozytywnie wpływa na rozwój pożytecznych bakterii glebowych oraz innych cennych mikroorganizmów.

Czarna Kreda występuje w kilku wariantach nawozów. Kreda nawozowa sypka z miękkim węglanem wapnia wyróżnia się bardzo dobrą reaktywnością. Rozdrobnienie surowca do postaci pylistej sprawia, że nawóz reaguje bardzo szybko i świetnie wchłania się w glebę. Dzięki temu towary te są chętnie wybierane przez rolników.

Kreda nawozowa granulowana pakowana w opakowania typu BigBag o pojemności 0,6 tony to produkt przeznaczony do gospodarstw, które wysiewają zwykłymi rozsiewaczami do nawozów mineralnych. Wykazuje właściwości takie, jakimi charakteryzuje się kreda nawozowa sypka.