Aktualności

Wapnowanie trawnika – krok po kroku

11 sie 2022 | Kategoria: Aktualności

Rośliny wchodzące w skład trawnika nie tolerują kwaśnej gleby, czyli odczynu pH poniżej 5,5. Ich rozwój warunkowany jest utrzymaniem pożądanej zasadowości gleby, w czym zdecydowanie pomagają nawozy wapniowe, tworzone na bazie mielonej kredy lub mączki wapiennej. Aby trawnik mógł cieszyć oko intensywnością barwy i wytrzymałością na zgniecenie, należy regularnie przeprowadzać wapnowanie. Na czym polega ten proces i jakie korzyści przynosi? Jak ustalić harmonogram wapnowania trawnika, aby uzyskać pożądane efekty? Źle wykonany zabieg wapnowania trawnika może przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Czy wapnować trawnik i jak zrobić to prawidłowo?

Wyraźnym objawem problemów z pH gleby pozostają wiotkie źdźbła trawy, które po niewielkim nacisku nie podnoszą się do pierwotnej pozycji. Naszą uwagę powinno zwrócić również coraz rzadsze rozmieszczenie roślin, będące efektem ich systematycznego niszczenia. Jeżeli odczyn ziemi spada poniżej wartości 5.5, na bujny i piękny trawnik nie mamy co liczyć. Należy podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia roślinom lepszych warunków do rozwoju. Wapnowanie trawnika powinniśmy poprzedzić badaniem pH gleby, aby uzyskać całkowitą pewność, że przyczyny niewłaściwego wzrostu trawnika leżą w kwaśnym odczynie. Jak sprawdzić pH gleby w swoim ogrodzie? Najprostszą i najdokładniejszą metodą będzie oddanie próbki gleby do specjalistycznego laboratorium. Polskie Centrum Akredytacji prowadzi bazę danych o akredytowanych laboratoriach, których działanie skupia się na wykonywaniu analiz fizycznych, fizykochemicznych i chemicznych gleb.

Odpowiedź na pytanie, czy wapnować trawnik, pozostaje zależna od otrzymanych wyników. Wapnowanie trawnika należy wykonać, jeśli odczyt analizy pH wskaże wartości poniżej 5,5, co świadczy o nadmiernym zakwaszeniu gleby. Wapno na trawnik aplikujemy zgodnie z zaleceniami producentów nawozu. Pamiętajmy również o selekcji właściwej pory roku do przeprowadzenia tego zabiegu. Czy wapnowanie trawnika wiosną będzie najlepszym wyborem? Czy warto wykonać wapnowanie trawnika latem? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w dalszej części artykułu, zatem zapraszamy do kontynuacji lektury. Miejmy jednak świadomość, że wapno na trawnik wnika głęboko do gleby i zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas. Z tego powodu proces wapnowania należy przeprowadzać nie częściej, niż co 2 lata. Kluczem do sukcesu jak zwykle pozostaje zachowanie optymalnych widełek odczynu pH, który w przypadku bylin trawnikowych nie powinien wykraczać poza zakres 5,5-6,5.

Jak aplikować wapno na trawnik?

Wapnowanie trawnika jest zabiegiem pielęgnacyjnym, polegającym na dostarczaniu do gleby specjalnych nawozów. Wśród preparatów odkwaszających dominuje wapno węglanowe, kreda nawozowa czy produkty wapniowo-magnezowe. Im większe stężenie tlenku wapnia w nawozie, tym mniejsze jego ilości są potrzebne do uzyskania spodziewanego efektu. Specjaliści firmy GreenCal chętnie doradzą przy wyborze najlepszego rodzaju nawozu do danego ekosystemu ogrodowego. Aplikując wapno na trawnik, nie tylko poprawiamy odczyn pH gleby, lecz również dostarczamy roślinom zbilansowanych składników mineralnych, co ma niebagatelny wpływ na ich kondycję i potencjał do wzrostu. Wapnowanie trawnika przynosi także pozytywne skutki uboczne w postaci ograniczenia rozrostu mchu i chwastów, które uprzykrzają życie wielu właścicielom ogrodów.

Wapnowanie trawnika jesienią lub wiosną warto prowadzić za pomocą specjalnych rozsiewaczy do nawozu, które przypominają taczkę na dużych kołach. Inwestycja kilkuset złotych w rozsiewacz nawozu zaoszczędzi sporo czasu i zagwarantuje równomierne rozmieszczenie nawozu w ogrodzie. W przypadku niewielkich powierzchni trawnika można pokusić się o ręczne wapnowanie. Nie wolno wówczas zapomnieć o konieczności stosowania rękawic ochronnych. Substancje zawarte w nawozie wapniowym wywierają negatywny wpływ na skórę, przed czym ochroni nas warstwa nylonu w rękawicach.

Kiedy wapnować trawnik?

Wiemy już, czy wapnować trawnik i jakimi sposobami to robić. Nie możemy jednak bez odpowiedzi pozostawić kwestii właściwego czasu na przeprowadzenie wapnowania. Kiedy wapnowanie trawnika wiosną będzie najlepsze? Czy wapnowanie trawnika latem to dobry pomysł? A może lepsze okaże się wapnowanie trawnika jesienią? Jeśli na podstawie danych o odczynie pH gleby podjęliśmy decyzję czy wapnować trawnik, musimy jeszcze poczekać na odpowiednią porę. Proces wapnowania powinno się wykonywać przed lub po sezonie wegetacyjnym. Najlepszą porą na aplikowanie nawozu wapniowego będzie przedwiośnie lub wczesna wiosna (od lutego do końca marca). Równie skuteczne pozostaje wapnowanie trawnika jesienią, które możemy zaplanować na listopad (pamiętajmy jednak, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami). Wapnowanie trawnika latem mija się z celem; musimy je zaplanować, zanim wegetacja w pełni rozwinie swoje skrzydła.

Proces wapnowania potrafi dokonać daleko idących zmian w wyglądzie ogrodu, nadając trawnikowi intensywnej barwy i stwarzając korzystne warunki do wzrostu każdego źdźbła. Pamiętajmy o regularnych badaniach pH gleby, co pomoże w ustaleniu optymalnego harmonogramu wapnowania.